Марія-Вікторія Козловська
•
5 місяців тому
«Едісон-2» Історія культових дискотек в Прип’яті
Сьогодні вже нікого не здивуєш вечіркою, тусовкою або черговим рейвом. Подібні події стали для нас чимось звичним, чимось, чого вже не чекаєш так сильно, як вперше.
Коли ви востаннє чули слово «дискотека»? Забули? То ми вам зараз трошки напам’ятаємо, про легендарну дискотеку в срср, і не десь там на болотах, а у місті Прип’ять. Дискотека «Едісон-2», за словами очевидців, була однією з найкращих у всьому радянському союзі. Черговий івент мав відбутися 27 квітня 1986 року.
Отож, гайда у подорож невідомою ще досі Україною разом з командою Klap! Обіцяємо, буде цікаво.
Початок
Олександр Демидов приїхав у Прип’ять з Полтави у 1980 році, відтоді працював у будинку культури «Енергетик» організатором дискотек. Олександр став першим і останнім діджеєм та засновником культових дискотек «Едісон-2».
Олександр Демидов приїхав у Прип’ять з Полтави у 1980 році,
У колишньому аварійному приміщенні, проводились спортивні змагання, театральні вистави, шлюбні церемонії, а діти відвідували гуртки. Вечорами ж, починалося зовсім інше життя — всі приходили танцювати. Заходи відвідувало близько 500 осіб, вік яких варіювався від 14 до 40 років.
Атмосфера
Дійства не були схожими на просто танці, це дійсно було щось більше. На дискотеках пропонували не лише музику, а й справжні перформанси з танцями й театральним сюжетом, відео і фото проєкція, на яких демонстрували світлини міського життя, тогочасних людей, постери відомих виконавців, а також абстрактне візуальне мистецтво.
Дійства не були схожими на просто танці, це дійсно було щось більше.
Це були й тематичні вечори. «Едісон-2» навіть возили з міста в місто в агітпоїзді «Комсомолець України». У тому потязі був скляний вагон, куди організатори запускали молодь на дискотеку. Танцювати можна було навіть під час руху поїзда.
Організація
Цензура срср вимагала 70% музики на заходах від вітчизняних виконавців, і лише 30% — від закордонних. Проте організатори знаходили способи обходу. Чиновникам надавали «правильний» плейліст, а на самому заході лунало італо-диско, ABBA, Boney M, Pink Floyd, Deep Purple та інші.
Оскільки, «Едісон-2» була прибутковою вечіркою, будинок культури міг дозволити собі навіть діджейський пульт. Прип'ять було містом електриків, тож питання апаратури навіть не підіймалося.
Лампочки фарбували в різноманітні кольори, а їхнє мерехтіння забезпечували комбінації простих мікросхем.
“No bomb”
27 квітня 1986 року була запланована чергова дискотека. Це був тематичний захід «Мелодии дружбы народов». На ньому мав звучати хіт берлінського гурту Berluc “No bomb” зі словами «Ні — бомбам! Ні — радіації!»
“No bomb”
Після всім відомої трагедії на ЧАЕС організатори «Едісон 2» добровільно допомагали ліквідаторам, підтримували та розважали їх у санаторіях відпочинку. У 2019 році «Едісон-2» повторили в рамках міжнародного фестивалю для людей поважного віку “GOLDenFest”, який проходить щороку у Славутичі.
Читати бiльше з роздiлу