Андрій Стулій
•
6 місяців тому
Режисерські «фішки» та стиль Алекса Гарленда
Алекс Гарленд — британський письменник, сценарист, режисер, шоуранер і взагалі дуже багатогранна особистість. Його талант отримав вираження в літературі, великому кіно, на телебаченні та навіть в геймдеві. І всюди, де б він не працював, Алекс вражаюче швидко досягав успіхів.
Поки в українських кінотеатрах все ще гримить фільм «Повстання штатів», ми разом з дистриб’ютором стрічки, компанією Green Light Films пропонуємо дослідити цей неймовірно цікавий і розгалужений творчий шлях. Адже лише пройшовши по кожній зі стежок, можна оцінити весь пройдений Гарлендом шлях.
Письменник
Після закінчення університету, де Алекс вивчав історію мистецтв, він шукав себе у різних галузях: малював комікси (як і його батько-ілюстратор), підробляв журналістом і багато подорожував. Однак перший серйозний успіх принесла йому саме література.
Алекс
У 1996 році дебютний роман «Пляж», у якому Гарленд відобразив свій досвід самостійних подорожей з одним лише рюкзаком, став справжнім бестселером. Книга розійшлась тиражем у понад п'ять мільйонів екземплярів. Далі були ще два романи — «Тесеракт» і «Кома», які, хоча й були менш успішними, відзначились не меншою оригінальністю.
Сценарист
У 2000 році відомий британський режисер Денні Бойл вирішив екранізувати «Пляж» з молодим Леонардо Ді Капріо в головній ролі й покликав Алекса допомагати з адаптацією. Цей момент став визначальним, відкривши амбітному автору двері у світ кіно.
Гарленд був сценаристом таких знакових стрічок Бойла
Після цього Гарленд був сценаристом таких знакових стрічок Бойла, як «28 днів потому» і «Пекло». Будучи фанатом відеоігор, Алекс не зміг оминути й цю індустрію, написавши сюжет п'ятої частини Devil May Cry. А постапокаліптичний бойовик «Суддя Дредд», за словами виконавця головної ролі Карла Урбана, можна певною мірою вважати його режисерським дебютом.
Режисер
Однак повноцінним дебютом все ж стала науково-фантастична картина «Ex Machina». Естетична стрічка про розвиток штучного інтелекту, яка зараз цілком може вважатися культовою. Після неї був фантастичний трилер «Анігіляція» з досить тернистою історією релізу, який порівнювали зі «Сталкером» та оповіданнями Лавкрафта.
Через негативні відгуки фокус-груп, які називали фільм складним і незрозумілим, та небажання автора вносити відповідні правки, Paramount Pictures взагалі передумала випускати його в прокат, але вчасно з'явився Netflix і викупив права.
Наступним проєктом Гарленда-режисера став драматичний фолк-горор «Чоловічий рід», який гіпнотизував наростаючим саспенсом і приголомшував гротескним фіналом. А нещодавнє «Повстання штатів» стало вже четвертою повнометражною роботою.
Шоуранер
Гарленд знімав не лише для великих екранів. У 2020-му році на стрімінговому сервісі Hulu вийшов його мінісеріал «Розробники». Це інтригуюча та напружена науково-фантастична історія, що розповідає про загадкову технологічну корпорацію з великою кількістю скелетів у шафах.
Гарленд знімав не лише для великих екранів
Провідну роль виконала Соноя Мідзуно, яка з'являлась абсолютно у всіх фільмах Алекса. Цікаво, що саме з серіалу в «Повстання штатів» перекочували й інші актори: Кейлі Спейні, Нік Офферман та Стівен Гендерсон.
Науковість та релігійність
В якій би формі не творив Гарленд, його проєкти завжди мають спільні риси. Першими на думку приходять науковість та фантастичність. Андроїди зі штучним інтелектом у «Ex Machina», техно-корпорація в «Розробниках», космічна експедиція в «Пеклі» та дослідження аномальної зони в «Анігіляції» — його сюжети рідко бувають приземленими.
Однак, парадоксально, що пліч-о-пліч з науковою складовою в роботах автора присутня і релігійна, хоча він сам називає себе атеїстом. Наприклад, «Ex Machina» підіймає питання створення життя, а «Чоловічий рід» активно використовує символіку гріхопадіння.
Інтелектуальність
Ще однією особливістю, яка нерідко відлякує непідготовленого глядача, є заплутаність, багатошаровість та складність його сюжетів. У доволі спокійному темпі режисер розповідає комплексні історії, в яких підіймаються безліч різноманітних тем. Він ставить такі питання, які ще довго залишаються в головах після перегляду.
Багатошаровість та складність сюжетів
Додайте до цього оригінальні фінали, які здатні вразити навіть досвідченого кіномана, і стане зрозуміло, чому творчість Алекса Гарленда, не стає мейнстрімом, а залишається вишуканим делікатесом для справжніх гурманів.
Читати бiльше з роздiлу